Opublikowany przez: ULA 2013-01-25 14:22:44
Sytuacja ta sprzyja poszukiwaniu coraz lepszej i utrzymaniu dotychczasowej pracy. Gotowość pracownika do migracji związanej z karierą zawodową stanowi istotny atut dla pracodawców o ogólnokrajowym, czy globalnym zasięgu.
Dlatego, pogłębienie dekoniunktury branży nieruchomości nie dotyczy praktycznie segmentu wynajmu lokali mieszkalnych.
Rosnące zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia, szczególnie w aglomeracjach miejskich, gdzie łatwiej o pracę nawet w obliczu kryzysu, jest wręcz zbawienne dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych. Potrzeby uzyskiwania dochodów z najmu mają nie tylko właściciele mieszkań nabytych jako inwestycje w tym celu, ale również właściciele, którzy nabywali mieszkania z zamiarem ich sprzedaży z zyskiem.
Zaistniały spadek cen nieruchomości uniemożliwia nie tylko zrealizowanie tego zamiaru, ale dodatkowo obciąża właścicieli bieżącymi kosztami utrzymania. Z tego powodu bardziej sensowne jest zaoferowanie mieszkania do wynajęcia, więc tych ofert wciąż przybywa. Mogłoby się wydawać, że zainteresowaniem cieszą się raczej mniejsze, tańsze mieszkania, ale w rzeczywistości nie jest to jednoznacznie oczywiste.
Duże mieszkania, także o wysokim standardzie, a nawet kilkupokojowe domy są chętnie najmowane w sposób „zespołowy” np. przez przyjaciół z uczelni, pracy lub znajomych posiadających wspólne hobby. Okazuje się, że 20-30 latkowie jako pokolenie otwarte, towarzyskie, tolerancyjne i bezkonfliktowe w relacjach międzyludzkich dobrze odnajdują się, jako wspólnie użytkujący najemcy.
Pozytywnie oceniają składanie się na czynsz umowny po kilkaset złotych miesięcznie od osoby, bo ostatecznie do zapłaty jest mniejsza kwota, niż za wynajęcie samodzielnej kawalerki. Jednocześnie grupa najemców jest bardziej wypłacalna nawet w przypadku zaistnienia przejściowych trudności z pracą którejś z osób. Właściciele nieruchomości ponoszą mniejsze ryzyko, że nie otrzymają zapłaty, więc chętnie zawierają umowy najmu o zbiorowym charakterze.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.